Vakmanschap of Standaard Werkbeschrijving?

  • Post category:Deming / TPS
  • Reading time:3 mins read

Wat is nou beter?

Vakmanschap of het werken met Standaard Werkbeschrijvingen?

Dit is een belangrijk punt van verschil tussen Deming (werken vanuit vakmanschap) en Taiichi Ohno (zonder werkbeschrijving is er geen verbetering).

Persoonlijk neig ik naar Taiichi Ohno, maar dan wel onder strikte voorwaarden die Taiichi Ohno zelf ook aanhield. Zaken zoals respect, waardigheid, en ontslagbescherming, die in het Westen regelmatig “vergeten” worden. Tevens is het van belang dat er niet gestreefd wordt naar efficiëntie, maar naar effectiviteit (zie: Ga ik voor efficient of effectief?)

Op dit punt volgt Deming in zijn boeken vaak het Rijnlandse pad. Dat gaat uit van de trots op het vakmanschap en dat je die trots en dat vakmanschap aan de volgende generatie doorgeeft via een Meester – Gezel relatie.

Taiichi Ohno (de vader van TPS, en daarmee ook van Lean) gaat uit van Standaard Werkbeschrijvingen per taak. Dit is gebaseerd op het TWI (Training Within Industry) programma wat de VS tijdens de Tweede Wereld Oorlog gebruikten om de vrouwen de plaats in de fabrieken over te laten nemen van de mannen die naar Europa en Azië gestuurd werden. Één belangrijk onderdeel van TWI is de standaard Werkbeschrijving. Hiermee kan iedere nieuwe medewerker in korte tijd opgeleid worden om een specifieke taak goed uit te voeren.

Bij Ohno kun je pas zinvol verbeteren als je eerst een heldere werkbeschrijving hebt én iedereen die ook volgt omdat ze het samen hebben opgesteld en dit op dit moment de beste manier van werken is gebleken. Zodra iemand iets gemakkelijkers, slimmers, of lichters bedenkt gaan ze dat uitproberen via de PDSA/PDCA cyclus, en als het inderdaad een verbetering is, wordt de Standaard Werkbeschrijving aangepast. Hierdoor kun je zonder een leger aan compliance officers om iedereen te controleren. Als de medewerkers het zelf aangepast hebben omdat dat het beste werkt, zal niemand het anders doen. En daarom is “Respect voor de mens en de omgeving” zo belangrijk.


Ik ben geen hard-liner, het werken met een draaiboek voor het jaarlijks organiseren van een evenement is een prima uitgangspunt. Wat ik echter zie is dat sommige organisaties zich laten tegenhouden door de oppositie van enkele medewerkers. Ga op (diep) onderzoek uit waar die oppositie vandaan komt en kijk of de centrale purpose van de organisatie inderdaad voor iedereen helder is.

Nieuwsgierig geworden of* dit ook bij jullie speelt? Neem vrijblijvend contact op.


voor mij